Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nəşri olan “Dövlət və Din” ictimai fikir toplusu 2015-ci ildən mütəmadi çap olunur.
31.01.2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyində 1674 nömrə ilə uçota alınmışdır.
2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlər siyahısına daxil edilmişdir.
Jurnal öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarları və beynəlxalq standartlara uyğun qurmuşdur.
Elmi jurnalda dinlər, məzhəblər, təriqətlər, cərəyanlar, din fəlsəfəsi, ümumilikdə, dinin bütün sahələri və dövlət-din münasibətləri ilə yanaşı, fəlsəfə, tarix və mədəniyyətlə bağlı məqalələr çap edilir.
2022-ci ildən etibarən ildə 3 dəfə nəşr olunması nəzərdə tutulan jurnalda bütün məqalələr yoxlandıqdan sonra ekspertlərə göndərilir, müsbət rəy alarsa, çapa təqdim olunur.
“Dövlət və Din” ictimai fikir toplusu həm tədqiqatçılar, həm də geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.

"State and Religion" public opinion collection, publication of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, has been issued regularly since 2015.
On January 31, 2006, it was registered in the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan under number 1674.
In 2009, it was included in the list of periodicals recommended by the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for publication of the main results of dissertations.
The journal has established its activities in accordance with the decisions of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan and international standards.
The scientific journal publishes articles on religions, beliefs, denominations, , philosophy of religion, in general, all areas of religion and state-religion relations, as well as philosophy, history and culture.
Starting from 2022, all articles in the journal, which will be published three times a year, will be sent to experts after review, and if they receive a positive opinion, they will be submitted for publication.
The State and Religion public opinion collection is intended for both researchers and the general public.