Dövlət Komitəsi sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına səfər edib
May ayının 30-dan etibarən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının (SƏK) İslam Məsələləri, Çağırış və İrşad Nazirliyinin (nazirlik) dəvəti ilə sözügedən ölkədə səfərdədir.
Səfər çərçivəsində Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı 31 may tarixində Ciddə şəhərində SƏK-nin İslam Məsələləri, Çağırış və İrşad naziri Şeyx Əbdüllətif bin Əbdüləziz Əl-Şeyxlə görüşüb.
Görüşdə naziri ölkəmizdəki nümunəvi dövlət-din münasibətləri, Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti barədə məlumatlandıran DQİDK sədri Azərbaycanda dini sahəyə daim diqqət və xüsusi qayğının göstərildiyini, Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən siyasətin dini etiqad azadlığının qorunmasına, ölkədəki bütün dini icmalara bərabər imkanların yaradılmasına və ölkəmizdə əsrlərboyu formalaşmış tolerantlıq ənənələrinin, eyni zamanda, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin, İslamda vəhdətin daha da möhkəmlənməsinə yönəldiyini bildirib.
Sədr, eyni zamanda  ölkəmizdə 958-i İslam, 37-si isə qeyri-islam təmayüllü olmaqla, 995 dini qurumun dövlət qeydiyyatından keçdiyini, ölkədə mövcud dini konfessiyaların fəaliyyətinin dəstəklənməsi məqsədilə  mütəmadi olaraq maliyyə yardımının ayrıldığını nəzərə çatdırıb. Həmçinin respublikamızda 16 kilsə, 7 sinaqoqun fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib.
Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycan-SƏK münasibətlərinin əsasının Ulu öndər Heydər Əliyevin 1994-cü ildə həmin ölkəyə rəsmi səfəri ilə qoyulduğunu, hazırda iki ölkə arasındakı əlaqələrin Prezident cənab İlham Əliyevin apardığı siyasətlə daha da inkişaf etməkdə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Öz növbəsində nazir ölkəsində aparılan islahatlar, Azərbaycan-SƏK arasındakı əlaqələrin bütün sahələrdə olduğu kimi humanitar və dini, mənəvi sahələrdə də inkişafı, o cümlədən İƏT çərçivəsindəki əməkdaşlığı qeyd edərək, SƏK-də dini ekstremist meyillərə qarşı aparılan mübarizə və məzhəblərarası vəhdətin təmin edilməsi istiqamətində atılan addımlar barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İslam Məsələləri, Çağırış və İrşad Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Azərbaycan Respublikasının Səudiyyə Ərəbistanı Krallığındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Şahin Abdullayevin də iştirak etdiyi tədbirdən sonra M.Qurbanlı yerli televiziya kanallarına müsahibə verib.
Qeyd edək ki, sözügedən səfər Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Hökuməti arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiya, texnika, mədəniyyət, idman və gənclik sahələrində əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın 15.12.2021-ci il tarixində Ər-Riyad şəhərində keçirilmiş 6-cı iclasının Protokoluna əsasən, İslam məsələləri sahəsində əməkdaşlıq haqqında Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə SƏK-nin İslam Məsələləri, Çağırış və İrşad Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması barədə əldə edilmiş razılıq əsasında həyata keçirilir.

/ 01.06.2023 / 11:38
Since May 30, a delegation led by the Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli has been on a visit to Saudi Arabia at the invitation of the Ministry of Islamic Affairs, Dawah and Guidance of the Kingdom of Saudi Arabia.
Within the visit, the Chairman of the State Committee Mubariz Gurbanli has met with Minister of Islamic Affairs, Dawah and Guidance Sheikh Abdullatif bin Abdulaziz Al-Sheikh in the city of Jeddah.
At the meeting, providing the Minister detailed information on exemplary relations between the state and religion in Azerbaijan, activities of the State Committee, SCRA Chairman has said that the sphere of religion has constantly been under special attention and care in Azerbaijan and successful policy pursued by President Ilham Aliyev aims to preserve freedom of religion, create equal opportunities for all religious communities in the country, and to further strengthen our country’s centuries-old tradition of tolerance, national and moral values of our people, unity in Islam.
The Chairman has said that 995 religious communities have been registered by the State of which 958 of them Islamic and 37 non-Islamic and the state constantly allocates financial aid to support the activities of religious communities, adding there are 16 churches and 7 synagogues in Azerbaijan.
Mr. Gurbanli has emphasized the foundation of relations between Azerbaijan- Kingdom of Saudi Arabia laid by National Leader Heydar Aliyev’s official visit in 1994 and that the relations between the two countries are developing further under President’s Ilham Aliyev’s policy.
The Minister has noted the reforms carried out in his country, development of relations between Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia in all fields, such as humanitarian, religious and spiritual spheres, including cooperation within the OIC, and shared his views on steps taken to combat religious extremist tendencies and to ensure interfaith unity in the Kingdom of Saudi Arabia.
Within the meeting, a memorandum of understanding has been signed between the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Islamic Affairs, Dawah and Guidance of the Kingdom of Saudi Arabia. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Saudi Arabia Shahin Abdullayev attended the meeting and M.Gurbanly gave interviews to local TV channels after the meeting.
The visit is carried out based on the agreement between State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Islamic Affairs, Dawah and Guidance of the Kingdom of Saudi Arabia on cooperation in the field of Islamic issues in line with the 6th meeting of the Joint Commission on Economic, Trade, Investment, Technical, Cultural, Sports and Youth Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Kingdom of Saudi Arabia December 15, 2021 held in Riyadh, Saudi Arabia.