Xəbərlər / 26.05.2023 / 12:19
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyətinin Malayziyaya işgüzar səfəri davam edir. Nümayəndə heyəti 22-26 may 2023-cü il tarixlərində rəsmi səfər çərçivəsində Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetini (International Islamic University Malaysia) ziyarət edib.
Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetinin rektoru, professor Dzulkifli Abdul Razakla görüşdə dövlət-din münasibətləri, islamafobiya ilə mübarizə, ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elm və təhsil sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının reallaşdırılması barədə müzakirələr aparılıb.
Rektor Dzulkifli Abdul Razak daha sonra təmsil etdiyi qurum haqqında məlumat verib. O, iki ali təhsil müəssisəsi arasında baş tuta biləcək layihələr barədə söhbət açıb.
Görüşdə DQİDK-nin sədr müavini Gündüz İsmayılov təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, Azərbaycanda mövcud dini durum, tolerant və multikultural mühit barədə məlumat verib.
Tarixboyu Azərbaycan ərazisində etnik və dini icmalar arasında möhkəm dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu qeyd edən sədr müavini daha sonra bildirib ki, ölkəmizdə milli, irqi, dini ayrı-seçkiliyə yol verilmədən müxtəlif dinlərə mənsub insanlar sülh və əmin-amanlıq şəraitində fəaliyyət göstərirlər. Ölkəmizin islamafobiya ilə mübarizə apardığını vurğulayan G.İsmayılov bu ilin mart ayında Azərbaycanda keçirilən “İslamofobiya irqçiliyin və ayrı-seçkiliyin spesifik forması kimi: Yeni qlobal və transmilli çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransa diqqət çəkib.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında geniş məlumat verib. A.Şirinov rəhbəri olduğu İnstitutda iki istiqamət – “Dinşünaslıq” və “İslamşünaslıq” ixtisasları üzrə tədris həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, “Dinşünaslıq” ixtisasında İslamla yanaşı, digər böyük dinlər haqqında, xüsusilə Yəhudilik və Xristianlıq barədə deskriptiv bilgiləri ehtiva edən fənlər də tədris olunur. İslamşünaslıq istiqamətində isə daha çox İslamı müxtəlif aspektlərdən öyrənən fənlər tədris olunur və bu ixtisası bitirənlər din xadimi kimi fəaliyyət göstərəcəklər.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov iki ali təhsil müəssisəsi arasında imzalanan Niyyət Protokoluna əsasən birgə layihələrin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Nümayəndə heyəti daha sonra Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetinin 40 illik fəaliyyətinə həsr olunmuş “dəyirmi masa”da iştirak edib. Həmçinin bu müəssisənin İslami nəqli (dini) biliklər və humanitar elmlər fakültəsini, ali təhsil ocağın kitabxanasını ziyarət edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Malayziyadakı Səfirliyinin və “İdrak” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən işgüzar səfərdə DQİDK-nin sədr müavini Gündüz İsmayılov, Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov, ali təhsil müəssisəsinin rektor köməkçisi Emin Orucov və İnstitutun xarici əlaqələr üzrə baş mütəxəssisi Şahin Ələsgərov iştirak edirlər.

The delegation to Malaysia held several meetings
The visit of the delegation of the State Committee on Religious Associations (SCRA) and Azerbaijan Institute of Theology (AIT) to Malaysia is underway. The delegation visited the International Islamic University Malaysia (IIUM) as a part of an official visit from 22 to 26 May 2023.
At a meeting with the Rector of the International Islamic University Malaysia, Professor Julkifli Abdul Razak, discussions were held on relations between state and religion, combating Islamophobia, boosting relations among higher education institutions, implementation of joint projects in the framework of bilateral cooperation, studying international best experience in science and education, realizing teacher and student exchange programs.
Then, the Rector, Julkifli Abdul Razak has briefed the visitors about the institution he is representing and has described projects that could possibly be implemented between two higher education institutions.
SCRA Deputy Chairman Gunduz Ismayilov gave information about the State Committee, current religious situation, tolerant and multicultural environment in Azerbaijan.
Mr. Ismayilov emphasized close friendly and fraternal relations existing among ethnic and religious communities in the territory of Azerbaijan throughout history, adding people with various religious beliefs live in peace without allowing national, racial, religious discrimination in our country.
The Deputy Chairman noted Azerbaijan’s counter Islamophobia and drew attention to the international conference themed “Islamophobia as a special form of racism and discrimination: New global and transnational challenges” held in Azerbaijan in March of this year.
Rector of Azerbaijan İnstitute of Theology, Assistant Professor Agil Shirinov gave detailed information about the university he represents and drew attention to the fact that the training is conducted on two directions- “Religious Studies” and “Islamic Studies”.
Subjects containing descriptive information on other greater religions, in particular Judaism and Christianity are taught in “Religious Studies” as well along with İslam. Subjects studying Islam very much from different sides are taught in “Islamic Studies” and graduates will work as clergy.
Rector Agil Shirinov emphasized his interest of joint projects based on protocol of intent signed between the two universities.
Then the delegation attended the “round table” dedicated to the 40th anniversary of the International Islamic University Malaysia (IIUM) and visited the Faculty of Islamic Religious Knowledge and Humanities of the university, the university library.
With the organizational support of the Embassy of Azerbaijan to Malaysia and Public Community “Idrak”, SCRA Deputy Chairman Gunduz Ismailov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, Associate Professor Agil Shirinov, Assistant to the Rector Emin Orujov and senior expert on international relations of the Institute Shahin Alaskerov attend the business trip.